Jak jsme potkali nakažené klíště

„Mami, mami já nemůžu mrknout“, volá na mě Jasmínka. Kouknu na ni, házím tašky s nákupem na zem a okamžitě jedeme na pohotovost. Je totiž neděle, ostatně jako vždycky, když se něco stane. Za hodinu se dozvídáme diagnózu borelióza s „dočasnou“ obrnou pravého lícního nervu. Jako by se svět zastavil. Snažím se před svojí holčičkou nebrečet a být silná, jenže slzy se mi derou do očí.

V nemocnici nás čeká 20 dlouhých dní. Z toho prvních 10 na infekční JIPce. Hluboce se klaním před rodiči, kteří mají vážně nemocné dítě a jsou více v nemocnici než doma. Tohle je totiž opravdu velká zkouška pro celou rodinu.

Borelióza – seznamte se, aneb trošku teorie

Boreliózu přenášejí klíšťata a to i ta malinká. Borélie jsou v jejich střevech, tedy v zadečku. Borélie je potvůrka spirálovitého tvaru, která se u každého hostitele dokáže přeměnit (převléknout) tak, aby jí imunitní systém hostitele nerozpoznal. Než tuhle schovávačku zvládne, trvá jí to 24h. Pokud jste v psychické pohodě, máte dobrý imunitní systém, nejste oslabení jinou nemocí a klíště vytáhnete do 24h, měl by to váš imunitní systém zvládnout, boreliózu rozpoznat a zlikvidovat.

Bohužel, né vždy toto tvrzení platí. Naše zkušenost je jiná. Jasmínka měla klíště přibližně 3-4 hodiny, byla zdravá, i přesto u ní borelióza vypukla. Žádný červený flek v místě přisátí klíštěte neměla.

Jak jsme tedy na boréliozu přišli? Jasmi měla dva dny mírně zvýšenou teplotu a říkala, že ji trošku bolí hlava. Takže to vlastně mohlo být cokoliv. Až když borela 3. den napadla lícní nerv a ten částečně ochrnul, věděli jsme, že to není jen nějaká virózka. 100% se borélka pozná z mozkomíšního moku a léčí se antibiotiky především na bázi penicilinu.

Klíšťová encefalitida – seznamte se, aneb trošku teorie

Klíšťovka je velmi závažná nemoc pro dospělého člověka. Klíště vás může nakazit již 2 hodiny od přisátí, jelikož se nachází ve slinách klíštěte. Tato nemoc se projevuje vysokými teplotami, únavou, bolestmi hlavy, světloplachostí, zvukoplachostí a poruchami rovnováhy. U klíštovky je důležité ji včas rozpoznat a přeléčit. Když se včas nerozpozná, může mít i trvalé následky.

Pokud jste měli klíště a máte podezření na klíšťovou encefalitidu, nikdy se nenechejte praktickým lékařem odbýt a vyžádejte si neurologické vyšetření. Encefalitida se 100% pozná z mozkomíšního moku a léčí se analgetiki, antiemetiki, antipyretiki a ve vážnějších případech i kortikoidy.

Děti vs. Dospělí

Zajímavé je, že u dětí je závažnější borelióza a u dospělých klíšťová encefalitida. U dětí totiž klíštovka napadá mozkové blány, kdežto u dospělých přímo mozek. A proto se u většiny dětí do 7 let projevuje klíšťová encefalitida podobně jako chřipka a tím to většinou končí. Naštěstí :).

Jak klíště vytáhnout a čím se správně dezinfikovat

Když taháte klíště, je u toho důležitá hlavně rychlost. Žádné dlouhé točení, mazání oleji apod. Nejlepší je ho zakápnout jodovou dezinfekci a pak klíště buď pinzetou na klíšťata nebo háčkem vytáhnout. Takhle skoro vždy vytáhnete klíště během sekundy a živé.

Opravdu důležitá je následná dezinfekce. Pokud ránu dobře dezinfikujete a klíště bylo nakažené, máte ještě šanci se nemoci vyhnout. Nejlepší je vydezinfikovat jodovou tužkou. Jod totiž dokáže dezinfikovat hloubkově a případnou nákazu zneškodnit. Samozřejmě záleží i na dalších faktorech – vaše imunita, psychické rozpoložení…

Dobré je také udržet dezinfekci na rance po nějakou delší dobu. Ránu potřete jodem a poté na ranku přiložte namočený vatový tampónek v dezinfekci, přilepte na ranku a udržujte ho min. 3 hodiny vlhký /tzn. kdykoliv jod vyschne, znovu tampónek navlhčete/.

 Jak se nejlépe chránit

Pokud vám v tuto chvíli problesko hlavou očkování, tak na boreliózu se očkovat nelze. Musíte se chránit repelenty a prohlížet, prohlížet a prohlížet. Repelenty existují buď klasické chemické a jejich složení je opravdu slušný chemický koktejl. Nebo si můžete vyrobit přírodní domácí repelent. Na jeden takový najdete návod v mém ebooku Příručka k vaší přírodní domácnosti. Ale věřte, že žádný repelent ani očkování není 100%.

Na klíšťata dle studií také pomáhá jíst vitamín B a nejíst cukr. Opravdu! Lidé, kteří jsou cukr free, mají pokoj nejen od klíšťat, ale také od komárů a dalšího otravného hmyzu. Prostě těmto hmyzákům voní více „cukroví lidé“.

Na klíšťovou encefalitidu se naočkovat můžete. Pokud se ale k tomuto kroku rozhodnete, zjistěte si prosím veškeré informace o tom, co vše vakcína obsahuje a jaké jsou její nežádoucí účinky a % účinnost vakcíny. Rozhodujte se vědomě a plně informováni. Očkování je vždy zásah do imunitního systému zejména u malých dětí a starších lidí. A každý si musí potencionální riziko svážit sám – nemoc x očkování.

Můžete je dostat znova a znova?

Pokud proděláte klíšťovou encefalitidu, máte poté doživotní imunitu.

Pokud jste měli boreliózu, máte pouze protilátky, které se vám časem snižují. Takže po nějaké době ji bohužel můžete chytnou znova.

Jak se dostat zpátky do formy

Pokud již boreliózu máte, tak v tomto případě jsou antibiotika opodstatněná a důležitá. Používají se nejčastěji atb na bázi penicilínu. Potom, co jste propuštěni jako vyléčení, je dobré dát do kupy imunitní systém a tělo celkově, jelikož dostalo dost velký zápřah.

Jasmínce jsem dávala ještě 3 týdny probiotika, každý den lžičku rakytníkového sirupu (recept najdete v mém ebooku), vitamín B a také Déčko ve formě treskového oleje, protože nemohla ještě měsíc na sluníčko. Pila také šťávu z tibi krystalků /houba na výrobu vodního kefíru/ a obden jsem dávala 10 kapek tinktury z echinacei. Jedla spoustu ovoce, zeleniny, divokých bylin, klíčku a fermentovaných potravin.

Imunitu jsme taky podpořili homeopatiky. Homeopatika nám již pomohla v různých jiných případech, v kterých klasická medicína sahá po antibiotikách, kortikoidech, analgetikách a dalších dobrotách. Byl to například atopický ekzém, pásový opar, zánět středního ucha, bradavice …

Může zůstat maminka s dítětem v nemocnici?

Podle zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách má nezletilý pacient právo na nepřetžitou přítomnost zákonného zástupce. Do 6 let dítěte navíc můžete být přijati jako doprovod a tím pádem vám pobyt i stravu v nemocnici hradí pojištovna. Od 6 let dítětě si pobyt i stravu v nemocnici musíte hradit sami /vyjímkou je doprovod pro zdravotně handicapované děti/, ale i přesto máte právo být u svého dítěte.

Zamezit přístup k dítěti vám nemocnice může jedině tehdy, když k tomu existují objektivní medicínské důvody – jako je třeba vaše infekční choroba, nebo právě pobyt dítěte na infekční JIP, apod.

Tento zákon je nad všemi intermími předpisy nemocnice, takže se nenechejte odradit. Jasmínka ležela na infekční JIPce pro dospělé, jelikož dětská infekční JIP v dané nemocnici nebyla. I přesto jsem se s panem primářem domluvila a u Jasmínky být mohla. V tu dobu měla čerstvě 7 let. Všechno je o lidech a přístupu. Vůbec si nedokážu představit, jak by to tam zvládla beze mě.

Pár slov na závěr…

Jasmínka má dobrou imunitu, nemocná bývá jen výjimečně a vždy se ze všeho rychle vylíže. Antibiotika v nemocnici byla její první v životě, možná i díky tomu to tak dobře zvládla a rychle se dala do kupy. Po 20 dnech jsme byly propuštěné do domácího léčení a po dalším měsíci zmizela také obrna.

Bohužel klíšťata v Čechách máme a je jich stále více infekčních. Navíc u nás v ČR dokonce nejvíce v Evropě. Čím to asi je?

Neznamená to, ale že kvůli nim přestaneme chodit do lesa, na louku, jen je důležité se vždycky po výletě do přírody prohlídnout a jednat rychle.

Přeji vám, ať na vašich procházkách přírodou ty malé černé potvůrky uskakují a potkáte jich co nejméně.

Magda

Miluju lesy, hory a pomáhám lidem najít cestu k přírodě a zbavit je zbytečné chemie ve svých domovech. Jsem autorkou ebooku zdarma 7 jednoduchých tipů, jak začít uklízet váš dům bez chemie a ebooku Příručka k vaší přírodní domácnosti , který vás kompletně provede na vaší cestě k přírodě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Díky za užitečné info. Je možné jako desinfekci použít levandulovou tinkturu či levandulový olej anebo arniku? Nebo jen jodovou desinfekci? A jak správně vytahovat klíště? Jak to udělat pinzetou? Točit do stran? Aby se klíště vytáhlo celé. K tomu je všude dost protichůdných rad, jak jej správně vytahovat. Díky za info.

  2. Magda Jedličková napsal:

    Ahoj Nadi, levandule je skvělá na štípance – zacelí ránu, pomáhá proti svědění. Jod, ale desinfikuje hloubkově a dovede zničit velkou část virů, bakterií a plísní, takže určitě použij jod. Na vytahování je mnoho názorů. Dle toho, co jsem nastudovala (a bylotoho hodně) je nejlepší ho vytáhnou háčkem, případně pinzetou. Háčkem jen zatáhneš a je venku skoro vždy celé a živé.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.