Jak jsme potkali nakažené klíště

Mami, mami já nemůžu mrknout, volá na mě Jasmínka. Kouknu na ni, házím tašky s nákupem na zem a okamžitě jedeme na pohotovost. Je totiž neděle, ostatně jako vždycky, když se něco stane. Za hodinu se dozvídáme diagnózu borelióza s dočasnou obrnou pravého lícního nervu. Čeká nás v nemocnici dlouhých 18 dní. Nyní už je Jasmínka naprosto v pořádku.

Borelióza – seznamte se

Boreliózu přenášejí klíšťata a to i ta malinká. Borélie mají klíšťata ve střevech, tedy v zadečku. Je to taková potvora spirálovitého tvaru. U každého hostitele se dokáže přeměnit (převléknout) tak, aby jí jeho imunitní systém nerozpoznal. Než tuhle schovávačku zvládne, trvá jí to 24h. Pokud jste v psychické pohodě, máte dobrý imunitní systém, nejste oslabení jinou nemocí a klíště vytáhnete do 24h, měl by to váš imunitní systém zvládnout, boreliózu rozpoznat a zlikvidovat.

Bohužel, né vždy toto tvrzení platí. Naše zkušenost je jiná. Jasmínka měla klíště přibližně 3-4 hodiny, byla zdravá a boreliózu chytla. Žádný červený flek neměla. Měla dva dny mírně zvýšenou teplotu a říkala, že ji trošku bolí hlava. Takže to vlastně mohlo být cokoliv. Až když borela 3. den napadla lícní nerv a ten částečně ochrnul, věděli jsme, že to není jen nějaká viróza. Borelióza se 100% pozná z mozkomíšního moku a léčí se antibiotiky na bázi penicilinu.

Klíšťová encefalitida – seznamte se

Velmi závažná nemoc pro dospělého člověka. Klíště vás může nakazit klíšťovkou již 2 hodiny od přisátí, jelikož se nachází ve slinách klíštěte. Tato nemoc se projevuje vysokými teplotami, únavou, bolestmi hlavy, světloplachostí, zvukoplachostí a poruchami rovnováhy. U klíštovky je důležité ji včas rozpoznat a přeléčit. Když se včas nerozpozná, může mít i trvalé následky. Pokud jste měli klíště a máte podezření na klíšťovou encefalitidu, nikdy se nenechejte praktickým lékařem odbýt a vyžádejte si neurologické vyšetření, může vám to zachránit zdraví. Encefalitida se také 100% pozná z mozkomíšního moku a léčí se analgetiki, antiemetiki, antipyretiki a ve vážnějších případech i kortikoidy.

Zajímavé je, že u dětí je závažnější borelióza a u dospělých klíšťová encefalitida. U dětí totiž klíštovka napadá mozkové blány, kdežto u dospělých přímo mozek. A tak se u většiny dětí do 7 let projevuje klíšťová encefalitida podobně jako chřipka a tím to většinou končí.

Jak klíště vytáhnout a čím se správně desinfikovat

Když taháte klíště, je u toho důležitá hlavně rychlost. Žádné dlouhé točení, mazání oleji apod. Nejlepší je ho zakápnout dubovými kapkami od Dědka kořenáře nebo jodem a pak klíště buď pinzetou na klíšťata nebo háčkem vytáhnout. Takhle skoro vždy vytáhnete klíště během sekundy a živé.

Opravdu důležitá je následná desinfekce. Pokud ránu dobře desinfikujete a klíště bylo nakažené, máte ještě velkou šanci se nemoci vyhnout. Tohle vám potvrdí i doktor. Nejlepší je opět vydesinfikovat jodem nebo dubovými kapkami /které preferuji/. Jod i dubovky totiž dokáží desinfikovat hloubkově a případnou nákazu zneškodnit.

Nestačí, ale ránu jen vydesinfikovat. Ránu potřete dubovkami a poté do nich vatu znovu namočte, přilepte ji na ranku a udržujte min. 3 hodiny vlhkou /tzn. kdykoliv vyschne, znovu ji dubovkami navlhčete/. Pokud je i potom ranka po klíštěti červená a citlivá ještě aplikujte další 3 hodinky. Přesný návod a další informace k tomuto najdete i na stránkách Dědka kořenáře, odtavec: Klíšťata, jejich encefaloviry a borrélie.

 Jak se tedy nejlépe chránit

Na boreliózu neexistuje očkování. Musíte se tedy chránit repelenty a prohlížet, prohlížet a prohlížet. Repelenty existují buď klasické chemické a jejich složení je opravdu slušný chemický koktejl, který bych na děti nestříkala. Nebo si můžete vyrobit ještě domácí repelent, na jeden takový najdete návod v mém ebooku Příručka k vaší přírodní domácnosti. Od té doby, co jsem děti tímhle repelentem začala mazat, můžu říct, že měli klíště snad jen jednou. Žádný repelent ani očkování totiž není 100%.

Také pomáhá jíst vitamín B a nejíst cukr. Opravdu! Lidé, kteří jsou cukr free, mají pokoj nejen od klíšťat, ale také od komárů a dalšího otravného hmyzu. Prostě těmto hmyzákům voní více cukroví lidé.

Na klíšťovou encefalitidu se nechat naočkovat můžete. Pokud se ale k tomuto kroku rozhodnete, zjistěte si prosím veškeré informace o tom, co vše vakcína obsahuje a jaké jsou její nežádoucí účinky, ať se rozhodujete plně informováni. Nezapomeňte, že očkování je vždy zásah do imunitního systému zejména u malých dětí a starších lidí. Navíc, jak jsem již výše psala, klíšťová encefalitida do 7let dítěte probíhá ve většině případech lehkou formou.

Můžete je dostat znova a znova?

Pokud proděláte klíšťovou encefalitidu, máte poté doživotní imunitu.

Pokud jste měli boreliózu, máte pouze protilátky, které se vám časem snižují. Takže po nějaké době ji bohužel můžete chytnou znova.

Jak se dostat zpátky do formy

Pokud již boreliózu máte, tak v tomto případě jsou opravdu antibiotika opodstatněná a důležitá. Používají se nejčastěji atb na bázi penicilínu. Potom, co jste propuštěni jako vyléčení, je fajn dát do kupy imunitní systém a tělo celkově, jelikož dostalo dost velký zápřah a zaslouží si to.

Jasmínce jsem dávala ještě 3 týdny probiotika, každý den lžičku rakytníkového sirupu (recept najdete také v mém ebooku), vitamín B a také D ve formě treskového oleje, protože ji na sluníčku nebylo moc dobře. Pila také šťávu z tibi krystalků /houba na výrobu vodního kefíru/ a obden jsem dávala 10 kapek tinktury z echinacei na podporu imunity.

Imunitu jsme taky podpořili homeopatiky, které dala Jasmínce naše homeopatka. Je to vlastně takový náš rodinný lékař. Pomohla nám již v různých jiných případech, v kterých klasická medicína sahá po antibiotikách, kortikoidech, analgetikách a dalších dobrotách. Byl to například atopický ekzém, pásový opar, zánět středního ucha, bradavice …

Ještě pár slov

Jasmínka má opravdu dobrou imunitu, nemocná bývá jen výjimečně a vždy se ze všeho rychle vylíže. Tohle byla její první antibiotika v životě, možná i díky tomu se tak rychle dala do kupy.

Bohužel klíšťata tady máme a je jich stále více infekčních. Navíc u nás v ČR dokonce nejvíce v Evropě. Čím to asi je? Neznamená to, že kvůli nim přestaneme chodit do lesa, do přírody, ale je opravdu důležité se vždycky prohlídnout a jednat rychle.

Přeji vám, ať na vašich procházkách přírodou ty malé černé potvůrky uskakují a potkáte jich co nejméně.

Miluju lesy, hory a pomáhám lidem najít cestu k přírodě a zbavit je zbytečné chemie ve svých domovech. Jsem autorkou ebooku zdarma 7 jednoduchých tipů, jak začít uklízet váš dům bez chemie a ebooku Příručka k vaší přírodní domácnosti , který vás kompletně provede na vaší cestě k přírodě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.