Šťastné slepičky dělají šťastná vajíčka

Zase jsme se rozrostli. Teda, ne že bych během měsíce otěhotněla a porodila😊, ale máme 12 nových kamarádek – slepiček. 3 černé, 3 bílé, 3 hnědé a 3 kropenaté. Překvapilo nás, že asi za týden poté, co jsme si je přivezli, začaly „holky“ hned snášet. Sice to ze začátku byla taková mini vajíčka, ale byla. A mě to inspirovalo k napsání tohoto článku. Víte, jak to u nás v ČR se slepicemi vlastně je? A od jakých slepiček se vajíčka dají koupit?

Slepice v klecích

Já se již dlouho snažím nekupovat vajíčka v obchodě, bereme od sousedů nebo z trhu. Někdy ale prostě z toho obchodu vejce vzít musíte a je smutné, že v některých obchodech je pořád jen nabídka vajec od slepic chovaných v klecích. Přijde mi dosti šílené, v jakém prostředí tyto slepičky žijí. V klecích je jejich životní prostor velmi omezený, slepice jsou namačkané na sebe, často bez peří, a dokonce jsou mezi nimi občas mrtvé kusy.

Tyto slepičky nikdy neuvidí denní světlo. Nemohou pořádně hrabat, popelit se či zatřepat křídly, což je jim přirozené. Věděli jste, že u nás v klecích žije až 90 % slepiček?!

Nenechte se uchlácholit obrázky z obalů. Většinou je tam vyobrazená zdravá, dobře živená slepička v zelené trávě zalité sluncem. Bohužel trávu ani slunce tato slepice nikdy neviděla. Však si zkuste do googlu zadat heslo „slepice v klecích“ a obrázky, které se vám zobrazí, vám vyrazí dech. Jako mně.

Tyto slepice snášejí okolo 50–60 týdnů a pak jejich snášející schopnost klesá a klesá, až jsou odsouzené k porážce. 50 týdnu je docela málo ve srovnání s tím, že slepice, která žije v domácím chovu, může žít až 5–8 let. Co myslíte?

Slepice v halách

Tyto slepičky už jsou na tom trošku lépe. Mají podestýlku, nesmí jich být více než 9 na 1 m2, mají místo na hrabaní a popelení, snášecí hnízdo, ale taky nikdy neuvidí opravdové slunce ani trávu. U nás se jich takto chová 9,5 %.

Volný chov a eko chov

Slepice mají volný přístup ven. Mohou se popelit, hrabat, na slepici musí být vyhrazeno minimálně 4 m2 venkovní plochy. Můžou tedy uplatňovat svoje přirozené instinkty. Rozdíl mezi volným a eko chovem je hlavně v krmivu. Eko nebo, chcete-li, bio slepičky jsou krmeny bio krmivem.

Číslování na vejcích

Koukali jste někdy, co je to za divná čísla vyražená na kupovaných vajíčkách. To první číslo na vajíčku je číslo, které určuje druh chovu:

3 – slepice v klecích, 2 – slepice v halách, 1 – volný výběh, 0 – eko chov

Chuť a barva vajec

Velký rozdíl je také v chuti vajec. Domácí vejce nebo vejce z bio chovu mají plnou chuť a jemnou strukturu. Je to podobné jako s jahodami. Ty ze zahrádky taky chutnají úplně jinak než ty kupované.

U barvy vajec větší rozdíl nehledejte. Teda dokud je tepelně neupravíte. V tu chvíli vejce z klece nebo haly ztrácí barvu, vybledne, zatímco vaječina (míchaná vajíčka) z domácích vajec zůstane krásně žluťoučká. Velkochovatelé totiž často přidávají do krmiva barviva, která žloutek obarví.

Domácí vajíčka obsahují také celou řadu zdravých látek a oproti vajíčkám z klecového chovu obsahují méně cholesterolu. Je to dáno především kvalitou krmiva a možností pohybu slepic.

Slepičkám se blýská na lepší časy

V Rakousku i Německu jsou již klecové chovy zakázány. I u nás se blýská na lepší časy. Řetězce Lidl, Globus, Tesco, Ahold a také již Kaufland, Penny Market a Billa se zavázali (slíbili), že přestanou prodávat vejce z klecových chovů do konce roku 2025. Internetový prodejce rohlik.cz do konce roku 2019.

Slepice v nouzi

Existuje skvělá iniciativa www.slepicevnouzi.cz , která pomáhá slepičkám hlavně z klecových velkochovů. Iniciativa vykupuje slepice z velkochovu, které již nesnášejí podle tabulek, a tak si je můžete koupit na zahrádku i vy. My je od nich taky chtěli koupit, ale měli vyprodáno.

Cena vajec

Někdo může oponovat, že roli hraje přece cena. Nehraje. Když se poptáte, tak domácí vajíčka koupíte skoro v každé vesnici a cena se pohybuje od 3 do 5 Kč/ks. I my je budeme takto prodávát. Cena vajec z klecového chovu v supermarketech je v podstatě stejná. Domácí vajíčka a eko vajíčka koupíte i na farmářských trzích, ve farmářských prodejnách, můžete si je objednat ke většině zeleninových bedýnek. Bio vejce a vejce z volného chovu koupíte i ve větších hypermarketech, tam už je ale cena samozřejmě trošičku vyšší.

Já doufám, že jste se v článku dozvěděli něco nového a že až budete příště kupovat v obchodě vajíčka, číslo 3 vám v košíku neskončí. Je to jen a jen na nás, co nám budou v obchodech nabízet. Každý může udělat malý krůček a když ho udělá 100, 1000, 10 000 lidí, už je to velký krok.

Vajíčková pomazánka

Na závěr ještě recept na rychlou a výbornou vajíčkovou pomazánku:

Vajíčková pomazánka

8 vajec, 2 lučiny, 1 lžička hořčice, sůl, pepř

Vajíčka uvařte natvrdo. Nastrouhejte je najemno na struhadle a utřete s lučinou. Přidejte lžičku hořčice, sůl a pepř. Všechno zamíchejte a hotovo. Je skvělá jenom tak na chleba, můžete ji posypat pažitkou, naklíčenými semínky nebo ji použít jako základ třeba pro chlebíčky. Dobrou chuť.

Miluju lesy, hory a pomáhám lidem najít cestu k přírodě a zbavit je zbytečné chemie ve svých domovech. Jsem autorkou ebooku zdarma 7 jednoduchých tipů, jak začít uklízet váš dům bez chemie a ebooku Příručka k vaší přírodní domácnosti , který vás kompletně provede na vaší cestě k přírodě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.