Vánoční ozdoby z jedlé sody a vánoční hvězdy z papírových pytlíků na svačinu, vám krásně ozdobí dům.

Na své nedávné přednášce, kde byla jedním z hlavních témat jedlá soda, jsem ukazovala vánoční ozdoby vyrobené ze sody a škrobu. Všem se moc líbily a já jsem byla překvapena, že je skoro nikdo neznal. Tak jsem se rozhodla podělit se o tuto vánoční inspiraci i s vámi. A k tomu přidat ještě návod na papírovou vanoční hvězdu.

 

Vánoční ozdoby z jedlé sody

Budete potřebovat jen 3 věci, které máte už nejspíš teď doma:

  • 1 hrnek kukuřičného škrobu (nezaměňujte za bramborový, s ním má hmota úplně jinou konzistenci)
  • 2 hrnky jedlé sody
  • 1 hrnek vody

Můžete volit i menší či větší množství, ale vždy dodržujte poměr 2 díly sody : 1 díl škrobu a vody.

Pojďme na to:

Smíchejte všechny tři ingredience dohromady a dejte je vařit do hrnce, jako byste vařili ovesnou kaši 🥣 . Trvá to přibližně 5 minut. Takže si stihnete mezitím uvařit i kafe.

Jakmile hmota začne houstnout, odlepovat se od stěn a stane se z ní kompaktní těsto, pryč s ní z plotny. Nechejte těsto vychladnout, vyválejte jej (nejlépe přes pečicí papír) a vykrajujte dle vaší libosti. Použijte klasické formičky na cukroví. Pokud si budete chtít ozdoby pověsit na stomeček, nezapomeňte udělat do ozdob dírku špejlí, až hmota ztvrdne, už to nepůjde. Zároveň teď můžete do těsta přidat malé korálky nebo třeba nějaké semínka.

Ozdoby nechejte vyschnout při pokojové teplotě, trvá to cca 24 h. Na druhý den si doma udělejte výtvarnou dílnu. Ozdoby si můžete namalovat – budou vám na to stačit temperky, vodovky nebo obyčejný fix. Pro větší umělce doporučuji použít akrylové barvy. Tečky na srdíčku jdou krásně dělat špejlí v bíle akrylovce.

Vánoční hvězdy z papírových pytlíků na svačinu

Hvězdy jsou strašně jednoduché a krásné. Vypadají moc hezky, když je pověsíte do okna, na dveře. Zároveň to může být i hezká pozornost, když jdete někam na návštěvu.

 

Budete potřebovat 4 věci:

  • 8 papírových pytlíků na svačinu (koupíte je např. v DM drogérii za 30 Kč / 80 ks)
  • nůžky, lepidlo
  • stuhu na zavěšení

Naskládejte si 8 papírových pytlíku na sebe (otevřenou stranou nahoru). Slepte všechny sáčky k sobě tak, že na každý pytlík (kromě posledního!) uděláte lepidlem obrácené téčko (dole a uprostřed). Na fotce to máte vyznačeno červeným fixem.

A teď přichází ta kreativní část – stříhání. Horní stranu sestřihněte do špičky (stříšky) a do stran vystřihněte libovolné tvary. Krásné na tom je, že žádná hvězda není nikdy stejná. Každá je originál. Nakonec naneste lepidlo i na poslední pytlík a hvězdu roztáhněte a slepte k sobě.

Hvězdu zavěste na stuhu a pověste třeba do okna. A vánoční výzdobu máte hotovou. Otevřete si vínko a koukněte na pohádku nebo film. Můj nejoblíběnější vánoční film je Láska nebeská. Nechápu proč, ale pokaždé u něho brečím 🎄.

Přeji vám radostné tvoření a pohové vánoční svátky.

Mějte se krásně.

Miluju lesy, hory a pomáhám lidem najít cestu k přírodě a zbavit je zbytečné chemie ve svých domovech. Jsem autorkou ebooku zdarma 7 jednoduchých tipů, jak začít uklízet váš dům bez chemie a ebooku Příručka k vaší přírodní domácnosti , který vás kompletně provede na vaší cestě k přírodě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.